NEMTAS DENİZCİLİK 2016

NEMTAS DENİZCİLİK 2016 MAAŞLARI, GEMİLERİ, ÇALIŞMA ŞARTLARI

Nemtas Denizcilik gibi 20 yılı deviren güçlü bir armatörlük firması hakkında yazmak bizleri biraz olsun rahatlatıyor. İş ilanları sekmemizde denizcilik firmalarına ait güncel şartları, şirkete ait gemileri, maaşları, kontratları, maaş ödemelerini, şirketlerin tutumunu anlattıkça Türkiye’nin karanlık yüzü ile karşılaşmaya devam ediyorduk ve bu durum bizleri üzüyordu.

Özellikle son dönemde maaşlarını gününde yatıramayan ya da piyasanın çok altında bir maaş skalası uygulayan şirketlere dair haberler paylaşmamız üzerine sizlerden sürekli olumsuz dönüşler aldık. Haklı olarak sitemizde de bu şirketleri görmek istemiyor olabilirsiniz ama seçim yapmadan iyiyi ve kötüyü görmek sizlere müthiş avantaj sağlayacaktır. Yaptığımız paylaşımlar neticesinde sizlerden gelen tepki muhakkak personel müdürlerinin ve firma yetkililerinin ilgisini çekiyor ve düzeltici önlem alma yoluna gidiyorlar. O yüzden yazıların altına yorumlarınızı paylaşmanız denizcilik sektörünü bir adım öteye taşımamız için çok önemlidir.

 

NEMTAS DENİZCİLİK VE İŞ BANKASI

Bir çoğunuzun bileceği gibi Nemtas Denizcilik bir İş Bankası iştirakidir. 1981 yılında kurulan Nemtas Denizcilik ile diğer denizcilik firmalarının ayrıldığı en önemli nokta firmanın bir İzmir firması olmasıdır. Kuruluş amacı limancılık olsa da (Nemtas Nemrut Liman İşetmeciliği) brokerlik, gemi acentalığı, gemi söküm, antrepo gibi bir çok konuda faaliyet göstermiş ve 1988 yılında tümüyle İş bankası kontrolüne geçerek 1995 yılında ilk gemisi M/V NEMTAS ı alarak armatörlüğe geçiş yapmıştır. 2000 li yıllara yaklaşırken grup şirketleri içinde yer alan İzmir Demir Çelik (iDÇ Sanayi A.Ş.’ye ait gemilerin de işletmesini yaparak dört gemilik bir filoya ulaşmıştır.

İDÇ, Genel Denizcilik, Çolakoğlu, Kıran denizcilik ve daha bir çok firmaların detaylarına ulaşmak için http://dumensuyu.com/category/is-ilanlari/ sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

NEMTAS DENİZCİLİK GEMİLERİ

Nemtas Denizcilik Filosunda şu an 45.000-56.000 dwt 5 adet kreynli kuruyük gemisi bulunuyor. Tamamı Türk Bayraklı ve Japonya’da inşaa edilmiş güzel gemiler. 1999 yapımı M/V Karşıyaka haricindeki gemilerin tamamını firma Japonya’da kendisi inşaa ettirdi.

Ortalama 50.000 dtw kreynli bir kuruyük gemisi bir denizci için cennet gibidir. Her limana girer çıkar. Limanlarda uzun kalır. Olur da şansınız yaver giderse yerini haritada sorasalar gösteremeyeceğiniz bir çok ülkeye gitme şansınız olur. Yeri gelmişken konuyla ilgili dökmeci gemilerde en az bir kontrat atmak için 10 neden isimli çalışmamızı okumanızı muhakkak öneriyoruz http://dumensuyu.com/dokmeci-gemilerde-en-azindan-1-kontrat-atmak-icin-10-neden/

Eğlencesinin dışında böyle bir gemide çalışmak çok daha eğitici öğretici ve zevklidir. Kreynler sayesinde hareket özgürlüğünüz vardır. Ambar temizlemek, güverteye mal almak vb bir çok işlem rahatlıkla yapılır. Kreynli ve 15 yaşını doldurmuş gemilerin sorunu çok olur diyenler olacaktır ama Nemtaş gemileri hem Japonya’da inşa edilmiş olması hemde alındığı günden beri aynı firmada olması sebebiyle bakımlı ve diri gemilerdir.

GEMİLER

M/V 26 AĞUSTOS 2002 Japonya Türk Bayraklı 52.455 dwt

M/V  KARŞIYAKA 1999 Japonya Türk Bayraklı 45.547 dwt

M/V  NEMTAŞ-1 2001 Japonya Türk Bayraklı 50.077 dwt

M/V  NEMTAŞ-2 2005 Japonya Türk Bayraklı 48.857 dwt

M/V  NEMTAŞ-4 2005 Japonya Türk Bayraklı 56.023 dwt

 

KONTRATLAR

Nemtaş Denizcilik bir kuru yük firması olmasına rağmen kısa kontratları sevenler için bir tercih sebebi olacaktır. Zabitana sunduğu 4 aylık kontrat avantajı ile tercih sebebi olurken personele 6 ay kontrat karşılığında 2 ikramiye ödemesi yapıyorlar. Bir çok dökmeci firmada personel kontratları 7-8 ay iken Nemtaş Denizcilik bu durumu 6 aya indirmiş. Bizce tercih edilebilir.

Bir kez daha tekrar etmek isteriz ki sitemizde yer alan denizcilik firmaları çalışma şartları, gemi adamı maaşları, kontratlar, kumanyası ve benzeri bilgiler internet sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip eden dümensuyu okurları ve firma yetkilileri tarafından gelen bilgiler var ise (son dönemde oldukça artmıştır) ışığında kıyaslama ve sorgulama tarafımızca yapılarak hazırlanır.

Bu çalışmalarda Sinyorita, şirketlerin kişilere göre uyguladığı farklı bir politika (varsa) yada yakın günlerde maaşlarda yapılmış bir değişiklik var ise farklılıklar olabilir. Düzeltmek istediğiniz konuları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Nemtas Denizcilik Maaşları (Kuru Yük-Türk Bayrak)

Kaptan/Baş Mühendis 5.800 USD 4+1 toplam 7.250 USD

2.Kaptan/2.Mühendis 4.250 USD 4+1 toplam 5300 usd

Zabitan 2.700 USD 4+1 toplam 3.400 usd.

Reis-Fiter-Aşçı 1.170 USD 6+2 toplam 1.740 usd. (ilave extra var)

Usta Gemici-Yağcı 930 USD 6+2 toplamda 1400 usd. (ilave extra var)

Sizde çalıştığınız şirket ile ilgili bilgi ve görüşlerinizi facebook hesabımızdan ve sitemizde bulunan iletişim sekmesinden paylaşarak denizci dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

9 Yorum

 1. Şerafettin

  Firmalar hakkında olumlu yada olumsuz bilgilerin yayınlanması çalışanlar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum dümen suyuna teşekkür ederim

  Yanıt
 2. Bilgin

  Ya allah aşkına bu kadar bu deniz öldümu ya ne bu maaşlar bu kadar armatör kendi çocukları yoladin kalan gemisine oldu olcak bizler nasıl ilerlemeyi dusunuyoruz calla cala mi

  Yanıt
 3. Ali Parsak

  Sevgili dümensuyu ailesi çalışışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz gemi adamları ve türk denizciliğiyle ilgili çalışmalarınızı çok yakından takip ediyorum piyasada okadarçok dolandırıcı varki insanlar neyapacağını şaşırıyor sizlerden ricam insanları aydınlatmannız ve sahtekarları deşifre etmeniz teşekkürler

  Yanıt
 4. Yusuf

  Nemtas icin yazdiklariniza katilmiyorum nedeni ise o sirkette yaklsik 6 yil calistim bazi soylemleriniz hayal urunu yik her turlu limana girer yok kreyinli hemi oldugu icin cennetmis sizler acaba kreyinli gemide calistinkzmida milleti kandiriyorsunuz yagdan pislikten gecilmiyor guverte ustelik nemtas denizciligin gemileri yeni gozuksede cok kotu ve 5 degil 4 gemisi kaldi

  Yanıt
  1. Dümen Suyu

   Merhaba Yusuf Nemtaş Denizciliğe ait 5 geminin varlığında yazılmış yazımıza gösterdiğin ilgi için teşekkür ederiz. Satılan Karşıyaka gemisi ile ilgili haberimizi de buradan okuyabilirsin. http://dumensuyu.com/nemtas-denizcilik-gemisi-mv-karsiyaka-satildi/ Yaşadığın olumsuz deneyimleri anlıyoruz güvertesinde daima yağ ve pislik bulunan kreynli gemiler gemi personelinin yetersizliğinin ya da bir ekipmanın arızasından kaynaklanır.

   Yanıt
 5. M.Davazlı

  iyi calışmalar.

  Nemtas şirketinde calışan biri olarak yazdıgınız yazıya ek olarak, yukarda belirtilen maaslardan %5 olarak maas düsürülmesine gidildi ve sinyorita olarak yıl basına %2 vermektedir. Ayrıca Nemtas-1 gemisi 01 ekim tarihinde yeni alıcısına teslim edilmiştir.

  Yanıt
 6. Turgay

  Karşıyaka gemisi 2 sene önce bi kaza yaptı.Baş üstü yoktu yani gemide.Nasil anlatsam.1 wbt ler yoktu yani gemide.Geminin vuruğu 2 wbt lere kadar geliyodu.Elden çıkarmaları mantıklı.

  Yanıt
 7. ERKAN ŞENTÜRK

  Selam ben usta gemici erkan Şentürk ordudan arıyorum yağcı denizcilikde 5YIL çalıştım sonra Ulusoy da çalıştım ve evraklarım hazır numaram 05362990425

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir