Ruhi Sarıalp Olimpiyatlar ve Yüksek Denizcilik Okulu

Ruhi Sarıalp, Olimpiyatlar ve Yüksek Denizcilik Okulu

Ruhi Sarıalp sadece efsane bir sporcu değil aynı zamanda efsane bir eğitmendir. Ne zaman İTÜ Denizcilik Fakültesi ile ilgili bir mezuniyet haberi okuyacak olsanız “Ruhi Sarıalp Kapalı Spor Salonu” kelimelerine yan yana rastlarsınız. Peki kimdir Ruhi Sarıalp? Rio 2016 olimpiyatlarına sayılı günler kala kendisinden biraz bahsetmek, genç dimağlara yeni lezzetler, yaş almışlara canlanacak hatıralar vermek istedik…

Yıl 1948, Londra Olimpiyatlarının yapılacağı Wembley Stadında Türkiye’yi Atletizim ve üç adım atlamada temsil edecek 24 yaşında bir genç adam var. Ruhi Sarıalp. Londra’ya gitmeden önce 15,75 atlayarak Türkiye rekoru kıran Ruhi Sarıalp Londra’daki yarışmada ilk atlamada 14,43 ikinci atlamada 15,25 üçüncü atlamada 14,98 ve dördüncü atlamada 15,48 lik derece yapar fakat 15,48 lik atlayışı çizgiye 1 santimetre bastığı için geçersiz sayılır ve  altın madalya’yı 15,40 derece ile İsveç’e kaptırarak bronz madalyanın sahibi olur.

Bu madalya öyle bir madalya ki 2004 yılında Yaz Olimpiyatları’nda Eşref Apak‘ın çekiç atma dalında aldığı bronz madalyaya kadar 56 sene boyunca Türkiye’nin olimpiyatlarda atletizmde aldığı tek madalya olacaktır.

Ruhi Sarıalp Türkiye’ye bir madalyadan çok daha fazlası ile döner. Kendisi sadece efsane bir sporcu değil aynı zamanda efsane bir eğitmendir.. 1951-52 yıllarında askerde olduğu için Ordu Milli Takımı’nda yer alan Sarıalp, 21-23 Eylül 1951 tarihlerinde Roma’da ve 12-14 Eylül 1952 tarihlerinde Kopenhag’da düzenlenen Dünya Ordularararası Atletizm Şampiyonalarında iki altın madalya daha kazanır.

1952 yılında geçirdiği bir hastalık neticesinde eski formuna geri dönmesinin olanaksız olacağını düşünerek aktif sporculuğu bırakarak Amerika Birleşik Devletlerine gider ve lise sonrası Gazi Eğitim Enstitüsünde aldığı beden eğitimi diplomasını Texas Üniversitesinde aldığı üst düzey eğitim ile pekiştirir.

 

“Spor tıp ilminin ışığı altında yapılırsa spordur, aksi halde kol ve bacak sallamaktan öteye gitmez” Ruhi Sarıalp

Amerika Birleşik Devletleri Deniz ticaret akademisi ve U.S. Coast Guard’da bir süre eğitim verdikten sonra Türkiye’te fayda sağlamak üzere ülkesine döner.

YÜKSEK DENİZCİLİK OKULU VE RUHİ SARIALP

Uzun yıllar öğretim üyesi ve bir dönem bölüm başkanlığı yaptığı ve yazdığı bir çok kitap ile destek verdiği Yüksek Denizcilik okuluna ayrı bir gönül bağı var diyebiliriz. Yazdığı kitaplardan birinin ön sözünde Yüksek Denizcilik Okuluna yapacağı katkı ve bilime bakış açısını özetlemiş: ” Plato filozof olmadan önce bir sporcuydu. Genç vücudunun kendisine sağladığı güçle  Palestra’da güreş tutardı. Bu sağlam fizik kondisyonu, kendisini fiziksel ve ruhsal alanlarda değiştirir ve aynı kutsal mücadeleye kurduğu ilk üniversite olarak bilinen Academia’sında da devam etti. Akademisinin kapısında yazılı: (Buraya Spor Yapmayan Giremez) ibaresi, Platonun zihinsel çalışma ile bedensel çalışmanın bir bütün olarak mütalaa edilmesini inancını vurguluyordu”   

1969 yılında yurdumuzda ilk defa bir yüksek okul, öğrenim yılını beden eğitim dersi ile açmıştır. Yüksek Denizcilik Okulunun 61. ders yılının ilk gününde olimpiyat madalyalı atletimiz Ruhi Sarıalp beden eğitimi öğretmeni olarak kondinsyon konusunda modern anlamda bir ders vermiştir.

 

1970 yılında öğretim üyesi ve öğrenci iş birliği ile Yüksek Denizcilik Okulunda kurulan Fizik Kondisyon Merkezinde talebelere Ruhi Sarıalp yönetiminde haftada 12 saatlik bir ders programı uygulanıyor diğer boş zamanlarda (pazar günleri dahil) halka jimnastik eğitimi veriliyordu. Ayrıca aikidoyu Türkiye ile tanıştırarak Yüksek Denizcilik Okulunda gemi ve tekne kaptanlığı derslerinin yanı sıra aikido eğitimleri de vermiştir.

 

Ruhi Sarıalp spor, deniz ve mitoloji tutkunuydu. Denizde hayatta kalmak ile ilgili “Survival” kitabını yazmıştır. Kitaba buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 3 ciltlik Dünya Denizcilik tarihi kitabı yazmak için araştırmalar yapan Sarıalp 2001 yılında Bergama’da arkeolojik kazıları izlerken nefes darlığı teşhisiyle yoğun bakıma alındı ve 3 Mart 2001 de aramızdan ayrıldı.

Okuldaki görevi sırasında çok sevilen bir eğitmen olmayı başaran Ruhi Sarıalp yaşamının son yıllarında yaş haddini aşmış olmasına rağmen bakanlar kurulu kararı ile görevini sürdürmüştür. Kendisinin adı Tuzladaki İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kampüsünde bulunan kapalı spor salonuna verilmiştir.

Sevgili DümenSuyu okurları özellikle genç arkadaşlar için bir notumuz olacak. Hayatta ne kadar başarılı olursanız olun canınıza sıkmaya çalışanlar, engel olmaya çalışanlar ve yaptığınız işi komik bulanlar olacaktır. Bu olaylar sizi asla yıldırmasın. Şöyle ki;

Ruhi Sarıalp atletizm dalında Türkiye’ye madalya kazandıran ilk milli sporcu olarak dönemin Karadenizli Başbakanı Hasan Saka’nın yanına diğer milli sporcular ile Ankara’ya gider. Başbakan Hasan Saka sporculara  teker teker sorular sormaya başlar. 

-Sen ne yaptın evladım? “Efendim ben 52 kiloda güreştim şampiyon oldum.”

-Sen ne yaptın? “62 kiloda güreştim şampiyon oldum.”

Sıra Ruhi Sarıalp’e gelince;

-Peki sen ne yaptın? “3 adım atlamada 3.ncü oldum” deyince

Başbakan Hasan Saka:”Bir adım daha atıp birinci olaydın” demez mi…

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir