RUS ASKERİ GEMİSİ KARADENİZDE BATTI

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişi 15 mil açıklarında Rusya’nın Karadeniz filosuna kayıtlı istihbarat gemisi ile canlı hayvan taşıyan gemi, 11.45 sularında çatıştı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, canlı hayvan taşıyan Togo bayraklı “Youzarsıf H.” adlı 81 metre boyundaki gemi ile “Liman” isimli Rusya’nın Karadeniz filosuna kayıtlı LİMAN isimli istihbarat gemisi çatıştı. Yardım çağrısı üzerine İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, KURTARMA 3 römorkörü ile “KIYI EMNİYETİ 3”, “KIYI EMNİYETİ 8” ve “KIYI EMNİYETİ 6” hızlı tahlisiye botları olay yerine sevk edildi.

Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 63’ü Kıyı Emniyeti ekipleri, diğer 15’i ise “Youzarsıf H” isimşi kazazede gemisi tarafından kurtarıldı. Rus askeri gemisinin bir süre sonra battığı bildirildi.

Kıyı Emniyeti ekiplerince Sahil Güvenlik gemilerine teslim edilen Rus mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Rus istihbarat gemisinde bulunan silahlı askeri personel, Sahilk Güvenlik Komutanlığı ekiplerine teslim edilirken, sivil kazazede personel ise KURTARMA 3 römorkörü tarafından kıyıya götürüldü. Kaza ile ilgili soruşturma açıldı.

KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAPILAN AÇIKLAMA İSE ŞÖYLE;

27.04.2017 tarihinde “LİMAN” isimli Rus bayraklı askeri gemi ile TOGO bayraklı “YOUZARSIF H” adlı geminin çatıştığı bilgisi alınmıştır. Derhal, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, Kurtarma 3 römorkörümüz ile KIYEM 3, KIYI EMNİYETİ 8 ve KIYI EMNİYETİ 6 hızlı tahlisiye botlarımız olay mahalline sevk edilmiştir.

LİMAN isimli Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 37’si KIYI EMNİYETİ 8, 26’sı KIYEM 3 ve 15’i YOUZARSIF H gemisi tarafından alınmış olup, tüm personel tahliye edilmiştir.

14.48 itibariyle “LİMAN” isimli Rus askeri gemisinin battığı rapor edilmiştir.

Ana Sayfaya Dön

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir