Safiport 490 metrelik Konteyner Rıhtımına Ulaşacak

Safiport 490 metrelik Konteyner Rıhtımına Ulaşacak

Safiport Derince’nin yeni rıhtımlarına ait 40 kilometre uzunluğundaki çelik boru kazıkların çakımına hızla devam ediliyor.

Son bir yıl içinde 6 milyon ton dolgu malzemesi ile 270.000 m² yeni terminal alanını tamamlayan Safiport Derince’nin yeni rıhtımlarına ait 40 kilometre uzunluğundaki çelik boru kazıkların çakılması hızla devam ediliyor.

Mevcut 1800 m uzunluğundaki rıhtımlarına ilave olarak 490 metre konteyner rıhtımı, 450 metre de Ro-Ro ve genel kargo rıhtımına kavuşuyor.

Konteyner vinçlerinin (STS) imalatı ZPMC fabrikalarında 2017 yılının Temmuz ayında başladı. Vinçlerin 2018 yılının Mayıs ayında Safiport Derince’de hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Ayrıca Lastik Tekerlekli Portal İstif vinçleri (RTG) de Kalmar firmasına sipariş edilmiş olup montaj ve testleri 2018 yılının Mayıs ayına kadar tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.

18 metre derinliğindeki yeni konteyner rıhtımında Super Post Panamax boyunda gemilere hizmet verilecek. Konteyner terminalinin ilk fazında yıllık 500 bin TEU elleçleme kapasitesine ulaşılacak.

Dökme Yük Terminali bünyesinde yıllık 1 milyon metreküp yük elleçleme kapasitesine sahip olacak 160 bin metreküp toplam kapasiteli Sıvı Yükler Terminali’nin de inşaatına başlamış olup terminalin 50 bin metreküp kapasiteli ilk etabının 2018 yılının Nisan ayında hizmete alınması hedefleniyor.

Halihazırda konteyner, dökme yük, genel kargo, ro-ro ve demir yolu terminalleri ile hizmet vermekte olan Safiport Derince’nin yeni terminal yatırımlarının yaklaşık 350 milyon Amerikan Doları tutarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir