Bu Simsarlara Paranızı Kaptırmayın Dikkat!

Bu Simsarlara Paranızı Kaptırmayın Dikkat!

Sevgili dümensuyu okurları Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre işsizlerin sayısı 3 milyonu aştı. Üstelik bunlar resmi rakamlar, yani iş-kur a gidip ben işsizim diye kayıt yaptıranlar. Gerçek sayının iki katı olduğu tahmin ediliyor ve kötüye giden ekonomi sebebiyle işsizlerin sayısı gittikçe artıyor.

Sayısı milyonları bulan işsizler dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Umut sömürüsüne dayalı yöntemler yasal kılıflara bürünerek, hukuken hak aranamayacak şekillerde ortaya çıkıyor. Bunların en bariz örneği, zorlu çalışma şartlarıyla bilinen sektörümüzde (denizcilik sektörü) yaşanıyor.

Son dönemde sosyal medyada, gazete ve internet sitelerinde çok sayıda “gemilerde yüksek maaşlı iş” vaadi içeren ilan bulunuyor. Bir çok işsiz arkadaşımız bu ilanların büyüsüne kapılıyor, ilanları veren firmalarla irtibata geçiyor ve tezgahın içine çekiliyor.

Biz de dümensuyu ekibi olarak bu dolandırıcıları teker teker ortaya çıkarmayı görev edindik. Son günlerdeki hızlı yükselişi ile 3.30 lirayı geçen dolar denizi-denizciliği bilmeyenler için olayın cazibesini de artmasına sebep oluyor.

Küresel kriz sebebiyle navlunların dip yaptığı, bir çok geminin ‘laid up’ta bekletildiği, maaşların düşürüldüğü ve ödemelerinin düzensizleştiği tecrübeli denizcilerin dahi iş bulmakta zorlandığı ya da bulamadığı bu günlerde umut taciri, ahlak yoksunu şahıslar gözlerini milyonlarca işsizin cebindeki üç kuruşa dikmiş durumda.

Aslında olay çok basit, bir facebook grubuna bir dergiye bir gazeteye ilanı veriyorsun, bir kursla anlaşıyorsun, sonra gelsin gariban vatandaş.

İlanlar cezbedici. 2 bin dolara iş garantili gemici yağcı kurslarımıza kayıtlar başlamıştır. Kurs ücreti 800 TL ile 1200 TL arasında değişiyor. Kime ne kaptırırsan…

Kurs süresi tamamlandıktan sonra sertifikanı liman başkanlığına müracaat ediyorsun. Liman cüzdanını alıyorsun. Ama bununla yetmiyor, gemide çalışabilmen için gerekli bütün evraklar (pasaport sağlık raporu vs) ortalama 2 bin TL’ye geliyor.

Sadece 800 TL’ye işini halledeceğini düşünen vatandaş küçük bir şokun ardından borç harç diğer işlemlerini de hallettikten sonra ikinci bir şokla karşılaşıyor: İşsizlik.

Bu insanlar daha sonra bir umut simsar peşlerinde koşmaya başlıyor. Bu işin bir diğer boyutu da simsar boyutu… Yüksek maaşlı iş vaadiyle kandırılan insanlar bu seferde simsarlar tarafından kandırılıyor. Belli ücret karşılığında kendisine iş bulacağını söyleyen simsar parayı alıyor ve toz oluyor. Bu ülkedeki yozlaşmışlığın sadece küçük bir boyutu.

Simsar aracılığı ile iş bulmak diye düşünüldüğünde iyi bir firmada çalışacağınızı düşünürsünüz fakat simsarlar olur da sizi dolandırmak yerine gemiye gönderiyorsa bilin ki maaşınızı yatırmayacak, batmak üzere olan ve çalışma şartları çok ağır olan (kumanyası, içme suyu dahi olmayan) gemilere gönderecektir ve gönüllü mahkumiyetiniz böylece başlar..

DümenSuyu ekibi olarak her gün dolandırılan vatandaştan sayısız e-mail ve yorum alıyoruz. Sizde yaşadıklarınızı bu yazının altına yorum olarak bırakabilir ya da info@dumensuyu.com adresine mail atabilirsiniz. Unutmayın siz ne ilk ne de sonsunuz anlatın ki başkaları bu tuzaklara düşmesin.

M.Y: “S. Denizcilik’teki H. Hanım tam bir üç kağıtçı kadın. Ben düştüm siz düşmeyin. Telefon açtığınızda 1500 lira ücret istiyor. ‘1.200$, 1.500$, 2000$, 3000$ maaş veriyoruz’ diyor. Hepsi yalan. Aslinda sizden talep ettiği ücret 2500 lira. Tabi büroya yanına gittiğinizde değişiyor. Bunlardan kurtulsanız iyi, yeme içme yatma cüzdan parası ve dahası var. Sağlık raporu parası tabiî ki bu size mal oluyor. Demem şu ki uzak durun kardeşim iş de vermiyorlar. Bir de mülakat zamanı geldiğinde sana diyor ki ‘Bana 150 TL ver seni sözlü sınavdan geçireceğim’ diyor. Çok komik öyle bir şey yok. Cüzdanı çıkarttığında yanına gidiyorsun seni bir simsarın yanına gönderiyor. O simsar da senden ekstra 300 TL para istiyor.  Aslında bu parayı kendisi bizden peşin alıyor bu çakallara paranızı kaptırmayın.”

Ş.K: “Biz yeni belge çıkardığımız için birçok şirket vardiya kâğıdı olmadan gemiye kabul etmiyor. Bir adam gemiye çıkmadan nasıl vardiya kâğıdı alacak bu da tartışma konusu. Ayrıca verilen ücretler 1.600 / 1.700 liara gibi rakamlar affedersiniz ama bu paraya (küçümsemiyorum) belediye çöpçüsü çalışıyor. Denizcinin bir adı olmalı yabancı bayraklı gemilerde en düşük ücret 900/1000$ iken Türk Bayraklı gemilerin böyle olması bize gemi bulsanız dahi cazip gelmiyor. 6 aydır gemi arıyorum verilen ücretler dediğim gibi koşullar bunlar. İşine geliyorsa diyeceksiniz haklısınız ama bu belge için çok para harcadık 6 aydır da ne sigortamız var ne de cebimizde para lütfen yardımcı olun.”

M.T: “Gemide çalışmak isteyip 3.000 dolar maaş alacağını söyleyen kardeşim inanma bu asparagas hilelere. 3 bin dolar değil düz işçiye vermek, İngilizce dil bilip de gezi turu yapan gemilerde çalışsan alamazsın.”

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

15 Yorum

  1. Murat

   Ben de gemilerde çalışmak istiyorum. internetten araştırmalar yapıyorum ama kimse yardımcı olacak bir cevap bile vermiyor. hangi kursa gitsek bilmiyorum

   Yanıt
 1. PASHA SALMANOV

  SALAM İYİ GUNLER MEN ARALİG DENİZİNDƏ 12 İL CASPİAN SHİPPİNG COMPANİYASİNDA 2-Cİ KAPİTAN VEZİFƏSİNDƏ ÇALIÇMIŞMİSAM VE ALBROS DENİCİLİK FİRMASİNDA CALİSMISAM 37İ İL İŞ TECRÜBEM VAR HAL HAZIRDA CASPİAN SHİPPİNG COMPANİYASINDA CALIŞIRAM

  Yanıt
 2. TAMER ARASAN

  AŞÇIYIM GEMİDE İLK DEFA ÇALIŞACAĞIM KUMANYA KULLANIMI KONUSUNDA AZ ÇOK TECRÜBEM VARDIR. 3000-4000 KİŞİYE YEMEK YAPIYORUZ ADANA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ.ADANA TEMSA DA*SODEXO* DA ÇALIŞTIM.

  Yanıt
 3. Ismail

  Oliva denizcilik bir dolandırıcı firmadir biz dolandirildik siz yapmayın hiç bir firmaya ihtiyacınız yok herşeyi kendi başınıza yapabilirsiniz 05393711297 ben suan kurs görüyorum kandirildigim için numaramı yazdım bilgi almak isteyen arayabilir..

  Yanıt
 4. uğurcan kaynak

  selmn aleykum bi hayir sever yardimci olsun ilk defa gemi isine bas vuracagim kurs gormedim bilgim yok hangi sorketleri onerirsin dolandirilmaltan korkuyorum yorumlari okudum kurs gorup para harcayip maf olanlar var ne yapmaliyim 05465599355

  Yanıt
 5. erhan

  merabalar gemi işinde garsonluk başvurusu yaptım fakat güvenilirmi degiller mi bimiyorum yasal olduklarını nasıl anlıyabiliriz tel *********** burdanda ulaşırsanız sevinirim

  Yanıt
  1. Yunus

   Tahsin numaranı verirmisin bende şu anda ırmak Denizcilikle görüşmeler yapıyorum para vermek üzereyim lokman ateş güvenilir mi 3 arkadaş gittik 1 tanesi parasını verdi bile 2800 TL diger 2 mizde vermek üzereyiz, sende ırmak Denizcilik dolandırıcı diyorsun,kardeşim seninle iletişime geçip ayrıntılı bilgi verirmisin 05510140250

   Yanıt
 6. Kadir

  Piyasada bir bu gemi adamı bir de güvenlik elemanı olarak dolandırılan o kadar çok insan var ki… Uyanık olun kardeşim üç beş kuruşunuzu bu şerefsizlere kaptırmayın. İş ararken tesadüfen denk geldim bu siteye böyle şeyler görünce üzülüyorum. Yazık ya biraz mantık kullanın mantık. Sana 2bin 3bin dolara iş bulacağını söyleyen govat bulsa o işi kendi çalışır…

  Yanıt
 7. Soner

  Arkadaşlar bende napolli denizcilik diye bir yere baş vurdum tam bi dolandırıcılar istanbul kartalda yerleri 2500 dolar maaş vadiyle işin hazır gel diyorlar sonra kurstu evraktı derken seni soyup sonrada iş yok diyorlar kurs sözleşmesi yapmışlar ne dersen de imzadan sonra o parayı senden zorlada alıyorlar sakın kandırılmayın buraya

  Yanıt
 8. ferdi

  ARKADAŞLAR SAKIN İLANLARA KANMAYIN KESİN DOLAN DIRILIRSINIZ BEN DOLAN DIRILDIM MERSİNDE PUSEM NİL DENİZ CİLİCK DİYE BİRYERVAR ORDADA DENİZ HANİM İSMİNDE BİR O.. VAR BENİ KANDIRDI VE ANLAŞMALI KURSUNA GÖNDERDİ
  KURS TAKİ HOCALAR MÜDÜR FALAN HEPSİ İNSAN DEGİL İNSANA HAYVAN GİBİ DAVRANIYORLAR KURS GEBZEDE KAN MAYIN ÇÜZ DAN SİZE 10000 TL PARAYA MAL OLUYOR ZAMAN KAYBIDA CABASI CÜZDANI ALDIKTAN SONRADA İŞBULAMIYORSUNUZ DİKKAT EDİN BU ÜLKEDE ÇOOK SAHTEKAR VAR

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir