Sohtorik Denizcilik

Sohtorik Denizcilik

Sohtorik Denizcilik.. Bir dönemin efsana armatörlük firmasını siz dümensuyu okurları için masaya yatırdık.

Bu yazımızda neler bulacaksınız?

# Sohtorik Ailesi

# Sohtorik Management & Agency / Sohtorik Denizcilik

# Sohtorik Denizcilik filosu ve Sohtorik Denizcilik 2016 maaşları

Sohtorik Ailesi

1920 li yıllarda Hüseyin Avni Sohtorik Bey, Rize’den istanbula gelir, bir dönem kaptanlık yapar ve sonrasında Sohtorik Denizciliği kurar.

Hüseyin Avni Beyin oğlu Ali Sohtorik malum Türkiye’nin en büyük armatörlerindendir. Babasının kurduğu şirketi İkinci Dünya Savaşı sonrasında ticari anlamda oluşan fırsatları değerlendirerek büyütür ve 16 bin ton kapasiteli 4 gemi ile o döneme göre büyük sayılacak bir dökme filosunun armatörü olur.

Kendisi genç yaşta geçirmiş olduğu rahatsızlıkları ve damadı Erdal İnönü ve etrafındakilerin ısrarlarına yenik düşerek politikaya girmeyi kabul eder. Partisi SODEP’in (Sosyal Demoktrat Parti) İstanbul İl başkanı olmuştur. Etrafında ısrar edenlerin başında dünürü İsmet İnönü olduğunu da belirtmeden geçmeyelim..

Siyaset döneminin başlaması Sohtorik Denizciliğe yapılan yatırımları ve armatörlüğü müspet etkilemiş diyebiliriz. Negatif kelimesinin yerine uygun bir kelime arayan genç arkadaşlarımıza da bir kolaylık göstermiş oluruz..

Semih Soktorik:

“Siyasetin Armatörlük işini pek müspet yönde etkilediğini söyleyemem. Biz (Semih ve Selim Sohtorik) babamızdan 4 gemi yerine sadece 1 gemi devraldık. Onu da o hayatta iken resmen satın aldık”

Ali Sohtorik’in iki oğlu vardır;

Semih Sohtorik ve Selim Sohtorik .

Semih Sohtorik İsviçre’de iktisat okurken babası Ali Sohtorik rahatsızlanır ve doktorların daha pasif bir hayat tavsiye etmesi üzerine kendisinin de isteği ile Semih Sohtorik vatana döner ve kalan tek gemiyi ve işletmeyi devralır. Kardeşi Selim Sohtorik ile birlikte Sohtorik Denizciliği işletmeye devam ederler.

Ali Sohtorik’in iki de kızı var;

Biri Sevil Hanım, UM Denizcilik sahibi Uğur Mengenecioğlu ile evlenir, UM Denizciliği yeni nesil pek bilmez lakin 80 li yıllarda Uğur Mengenecioğlu adının ilk harflerini taşıyan UM Denizcilik zamanında Türkiye’nin en iyi tanker şirketlerinden birisi hatta birincisidir.

Diğeri Sevinç Hanım ise Erdal İnönü ile evlenir (İsmet İnönün’nün oğlu)

Günümüzde (Ağustos 2016) Sohtorik Denizciliğin başında Semih Sohtorik Denizcilik A.Ş’nin kurucusu merhum armatör Hüseyin Semih Sohtorik’in oğlu ve Profesör Doktor Erdal İnönü’nün yeğeni Emir Sohtorik bulunmaktadır. Emir Sohtorik, eşi Ceylan Sohtorik ile birlikte cemiyet hayatında yer bulmuş ve yaşantısı ile bir çok magazin haberine konu olmuştur.

Semik Sohtorik Management & Agency / Sohtorik Denizcilik

Babası Ali Sohtorik’in rahatsızlanması ile İsviçre’de iktisat okurken Sohtorik Denizciliğin başına geçen 1941 doğumlu Semik Sohtorik, 1981 yılında babası Ali Sohtorik’in vefaatının ardından 1982 yılında kardeşleri ile yollarını ayırarak SEMIH SOHTORIK MANAGEMENT & AGENCY INC kısa adıyla SSMA yı kurar.

Kardeşleri demişken eklemek lazım Sevil Hanım’ın eşi Uğur Mengenecioğlu (U.M denizcilik) de bu gruba dahil sayılır çünkü kendisi işe sonradan girmiş ve Semih Sohtorik ile ilişkisiz olarak Türkiye’nin en büyük armatörlerinden birisi olmuştur.

1980-1981 yılları denizcilik piyasası için çok güzel yıllar olmuştur. Dry Bulk Index dönem için tavan yapmıştır. Öyle ki 1979 yılında Avrupa-Körfez hattında tonu 9 dolar olan navlun, 1981 yılında 21-22 dolarla kadar çıkmıştır.

İnişli çıkışlı bir armatörlük döneminin ardından Semih Sohtorik 15 Ekim 2006 da 65 yaşında iken Amerika’da vefaat etmeden hemen önce oğlu Emir Sohtorik görevi devralır.

Özellikle belirtmemiz gerekir ki Semih Sohtorik ve Selim Sohtorik i birbirine karıştırmamak lazım, her ne kadar aynı adı taşıyan hatta aynı binada hizmet veren kardeş firmalar olsalar da Semih Sohtorik günü gününe maaş öderken, Selim Sohtorik bu konuda bir çok sıkıntı yaşamakta ve yaşatmaktadır. Hatta geçmişte yaşadıkları icra davalarının bir çoğu hala devam etmektedir, akrabalıkları sebebiyle Erdal İnönü dahil bir çok yakınının yurt dışına çıkışına yasak konulmasına neden olmuştur.

Semih Sohtorik Denizcilik Filosu

Semih Sohtorik Filosunda 3 adet kuru yük gemi bulunmaktadır. Hüseyin Avni Sohtorik’in şirketi kurduğu günden bu güne kuruyük gemileri dışında hiçbir gemi tipi ile uğraşmamış firma bu istikrarda devam etmektedir.

M/V Marine King Marshall Islands bayraklı 2011 Çin yapımı 56,726 dwt

M/V Marine Prince Marshall Islands bayraklı 2012 Çin yapımı 35,000 dwt

M/V Marine Princess Marshall Islands bayraklı 2012 Çin yapımı 35,000 dwt

Bu tonajda kuruyük gemilerini görünce okumanızı muhakkak tavsiye ettiğimiz dökmeci gemilerde en azından 1 kontrat atmak için 10 neden başlıklı bir yazımız olduğunu hatırlatmak isteriz.

http://dumensuyu.com/dokmeci-gemilerde-en-azindan-1-kontrat-atmak-icin-10-neden/

Semih Sohtorik Denizcilik Maaşları ve Çalışma Şartları

Bir kez daha tekrar etmek isteriz ki sitemizde yer alan denizcilik firmaları çalışma şartları, gemi adamı maaşları, kontratlar, kumanyası ve benzeri bilgiler internet sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip eden dümensuyu okurları ve firma yetkilileri tarafından gelen bilgiler var ise (son dönemde oldukça artmıştır) ışığında kıyaslama ve sorgulama tarafımızca yapılarak hazırlanır.

Bu çalışmalarda Sinyorita, şirketlerin kişilere göre uyguladığı farklı bir politika (varsa) yada yakın günlerde maaşlarda yapılmış bir değişiklik var ise farklılıklar olabilir. Düzeltmek istediğiniz konuları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Semih Sohtorik Denizcilikte çalışan ve çalışmış dümensuyu okurlarından aldığımız bilgilere göre gerek maaşları, gerek kumanyası, ilgili alakası ile çalışmaya değer bulunmuştur.


Kaptan/Baş Müh 7.400 USD 6+1

2.Kaptan/2.Mühendis 5.400 USD 6+1

Zabitan: 3.200 USD 6+1

Elektrik Zabiti 3.000 USD 6+1

Reis/Aşçı/Fiter/Lostromo 2.000 USD 10+2 (extra var)

Usta Gemici/Yağcı 1.700 USD 10+2 (extra var)

Başvurmak için;

SEMİH SOHTORİK MANAGEMENT & AGENCY INC.

Adress: Cumhuriyet Caddesi, 21/1-3, Taksim, Istanbul, TÜRKİYE 34437

Telephone: +90 (212) 253 65 80

E-Mail: ssma@semihsohtorik.com

Cpt. Aydın SOYLU  (Personel Müdürü)

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

4 Yorum

  1. Ali

    Semih Sohtorik usta gemici – yağcı 10+2 1700$ iptal edip kontrat parasi icinde 2000$ yapti maaslari ve ise girmeden once 3500 dolarlik kefil istiyorlar gittigin ulkede kavma riskine karşı saygılarimla.

    Yanıt
  2. Halil Adaçam

    Yıllar önce sohtorikte yağcı olarak çalışmıştım. (1999-2000 yılları arasında) Paramı vermediler. O zaman personel müdürü Bekir adında birisi vardı. Ben bu müdüre ve patrona HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. HEPSİNE HARAM OLSUN. BU DÜNYANIN ÖTEKİ TARAFINDAN VAR. BUNLAR KUL HAKKINI ÖDEYEMİYECEKLER.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir