Gemide Kazanılan Para ile Tavuk Çiftliği Kurmak

Gemide Kazanılan Para ile Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk çiftliği kurmak ve denizi bırakma yöntemleri.. Sevgili dümensuyu takipçileri; bildiğiniz gibi gemide çalışan herkesin bir gün karada bir işe girme ya da iş kurma hayali vardır ve bunlarla ilgili mutlaka hesap yapmıştır. Bizde sizlere yardımcı olmak için yeni bir çalışmaya imza attık ve belirli aralıklarla karada yapılabilecek iş fikirleri hakkında bu çalışmalarımızı paylaşacağız. Bugün devlet teşviği ile iş kurma fikirlerinin başında gelen tavuk çiftliği kurmanın maliyetlerini araştırdık.

Tavuk Çiftliği Kurmak

Son yıllarda artan kırmızı et fiyatları karşısında artan beyaz et tüketimi ve sağlıklı olması nedeniyle tavsiye edilen beyaz et kullanımı tavuk çiftliklerini sayısını arttırmış olup gübresine kadar her ürünün kullanımı yatırımcı için cazip hale gelmektedir.

Tavuk çiftiği kurmanın maliyet ve kar hesapları

Tavuk çiftliği kurabilmenin ilk şartı tavuk sahibi olmaktır.

Bir tavuğun yaklaşık maliyeti 15-20 TL civarında olup daha ucuza tavuklar olsa da burda önemli olan en yüksek verimi alabileceğiniz tavuğu almaktır. Tavukları aldığınız anda hemen yumurtlamaya başlamazlar. Tavukların yumurtlamaya başlamaları 5-7 ay civarında olup buda yaklaşık 2-3 ay kadar beklemenize sebep olmaktadır. Aldığınız tavuklar ne kadar çabuk yumurtlamaya başlarlarsa giderleriniz o kadar azalacak olup para kazanmaya o kadar erken başlayacaksınız. Tavuğun da bir yıl boyunca her gün yumurtlamayacağı da hesaba katılmalıdır. Bir tavuk yılda yaklaşık 240-280 arası yumurta yapar.

Gerekli Ekipmanlar

Çiftlik kuracak araziniz olduğunu varsayarsak ihtiyacınız olan kümes, çitler, suluklar, folluklar, altlıklar, soğutucular, ısıtıcılar ve diğer sabit tesis ve araç gereçlere ait yatırımlar  sizin toplam yatırım tutarınızı verecektir. Tavuk alımı sadece başlangıçta yapılacağından, sonraki yıllarda kendi civcivinizi kendiniz üreteceğinizden tavuk alım gideri sadece ilk yıl gideri olacaktır. Sonra ki yıllarda civcivinizi kendiniz üreteceğinizden bu konuda bir masrafınız almayacaktır.Üretim kısmında civcivlerin yarısının da horoz olabileceği hesaba katılmalıdır.

1000 tavuk

İlk yıl tavuk sayınız çok fazla olmayacağından (1000 adet yeterli olacaktır), bakım için ekstra bir maliyetiniz olmayacaktır. Kendiniz belirli bir sayıda tavuğa bakabilirsiniz. İleri ki yıllarda civciv üretimi ile tavuk sayınız artacağından işçilik ve personel masraflarınız olacaktır. Yem ihtiyacınız da artan tavuklara doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Çiftliğinizde yem bitkileri ekecek bir yeriniz var ise bu yem maliyetinizi büyük oranda aşağıya çekecek olup masraflarınızı azaltacaktır.

Yukarıda belirtmeye çalıştığımız bilgilere göre küçük bir hesaplama yaparak sizin fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Giderleri yüksek, gelirleri de düşük tutarak yaptığımız hesap ile kötü seneryolarda bile hesabınımızın sizlere yardımcı olmasını temenni ederiz

Hesap 1000 Tavuk üzerinden yapılmıştır.

Giderler:

 1. Tavuk alımı : 17 tl/adet x 1000 = 17000.- TL
 2. 1000 tavuk için yıllık yem(ortalama) : 15000.- TL
 3. Çiftlik Tesis kurulumu(Kümes, Folluk v.b.) :12000.- TL
 4. Beklenmedik Giderleri(Elek., Su, v.b.) : 7000.- TL
 5. Civcivlerin büyümesi için gerekli olan yem(ort.) : 20000.-TL
 6. Kuluçka Makinesi : 5000.-TL

———————————————————————————–

 1. Yıl Giderleri TOPLAM : 76000.- TL

Gelirler:

 1. 1000 tavuk X 250 yumurta :250000 yumurta/yıl
 2. Kuluçka için ayrılacak yumurta :5000 yumurta/yıl
 3. Kuluçkadan çıkacak sağlıklı civciv(ortalama) :5000 civciv
 4. Civcivlerin yarı yarıya Tavuk çıkma ihtimali :2500 tavuk
 5. 250000-5000 = 245000 adet satılacak yumurtayı minimum 0.35 kuruştan satacağımızı varsayarsak elde edeceğimiz gelir hesaplanırsa; 245000 X 0,35= 85750.-TL
 6. Horoz çıkan civcivlerin satışından elde edilecek gelir; Normal şartlarda köy tavuğu veya horozunun kilosu tavukçularda 15 – 20 TL arasında değişmektedir. Fakat biz düşük gelir olsun hesabıyla 10 tl ile satış hesabını yapaıyoruz

2500 horoz X 10.-TL = 25000.- TL

———————————————————————————–

 1. Yıl Gelirler TOPLAM : 85750.-TL + 25000.- TL = 110750.-TL + 2500 tavuk

Bu hesaba göre 34.750 tl kar gözükmekte olup bu değerlere vergi, amortisman vb gibi giderler katılmamıştır.

İşin özünde tavuk çiftliği kurmak bir anda zengin olmanızı sağlamayacak fakat yıllar içinde gerçekleştireceğiniz büyüme ile kendi kendinize yetebilen bir işletme olarak rahat edebileceksiniz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

2 Yorum

 1. Muzaffer Altınöz

  O kadar basit di mi? Ben bunu konuyu çok iyi araştırdım 20 dönüm yeşil arazim var ve bu tür tavuk çiftliği için çok uygun bir toprak. Özellikle tavuk yonca ister ve benim toprağımda var. Hayvanların aşı maliyeti atlanmış. Steril ortam yaratma atlanmış, kümes ısıtması atlanmış, içeceği suyu sıcaklığı atlanmış, kuluçka makinesi atlanmış, bilmem kaç tavuktan sonra yumurta satışı için etiketleme makinesi atlanmış. Aman beyler. Bu iş o kadar basit olsa ben denizi bırakırdım. Bu işe girişmiş çok insan gördüm. Tavuğu, cücüğü elinde patladı yem yetiştiremezsiniz bu kadar basit değil. 500 tavuk hobi olarak kabul edilir. 2000 tavuk kendi maliyetini çevirir. Kar için en az 5000 tavuk olması söylenir. Ayrıca bu hayvanları 1000 erli kümeslere böleceksiniz. Sebep? Şudur ki, bu hayvanlar arasında hastalık çok çabuk yayılır. Hayvanları kesinlikle bölümlendirmeniz lazım. vs vs. Mesela folluk tünek yapımında kavak ağacının kullanılmaması gerektiği bile söylenmemiş. suya katılacak elma sirkesi vs. vs. Bilinçsiz bu işe girip varınızı yoğunuzu yok etmeyin. 1 a4 kağıdına sığacak kadar basit bir iş değil efendim.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir