Wilhelm Gustloff

Wilhelm Gustloff

Wilhelm Gustloff, 15.313 kişinin ölümüne sebep olan gemi.. Sevgili DümenSuyu okurları hepimizin aklına deniz kazası denildiğinde 11 dalda ödül alan filmiyle Titanik kazası gelir. 

Oysa ki bir tek geminin batması ile en çok insanın ölümüne sebep olan olay 30 ocak 1945 yılında batan Wilhelm Gustloff gemisine aittir..

Wilhelm Gustloff, 5 Mayıs 1937 yılında, Hamburg limanında, Nazi marşları eşliğinde denize indirilmiş olan 208,5 metre boyunda 25484 groston ağırlığında bir Nazi Cruise gemisidir.

Ancak hep nazi subaylarını eğlendirmek için bir cruise gemisi olarak kullanılmamış, önce hastane gemisi, ardından ordu gemisi ve son olarak da tahliye gemisi olarak görev yapmıştır. 

30 Ocak 1945 tarihinde, bir tahliye görevi sırasında Sovyet S-13 denizaltısı tarafından torpidolarla batırılmış, tahminen 5 bini çocuk ve genç olmak üzere 9.600 kişi ölmüştür.

Titanik faciasında 1.500 kişinin öldüğü düşünülürse, Gustloff faciasının büyüklüğü belki daha iyi anlaşılabilir.

Wilhelm Gustloff ve Adolf Hitler

İlk olarak isminin Adolf Hitler olması düşünülmesine rağmen bizzat Hitler tarafından Hitler’in 1936 yılındaki suikastte ölen Nasyonel Sosyalist Partisinin (Nazi) İsveç sorumlusu Wilhelm Gustloff un dul eşinin yanına oturmasından sonra ismi değiştirilmiştir.

Hitler bu gemiyi bir propaganda amacı güderek yaptırarak sadece Almanlar için değil tüm dünyaya karşı da büyük bir propaganda yapma niyetindeydi.

^^Gemide her kamara, her alan, her dinlenme, izleme, oturma alanı eşitti, kesinlikle sınıfsal, rütbesel bir ayrım gözetilmemişti.

Yapımından itibaren 10 aylık süre boyunca tüm Alman halkına cruise gemisi olarak hizmet eden gemi harika konser salonları, havuzu, tiyatrosu, barları ile Almanlara inanılmaz zamanlar yaşattı.

Wilhelm Gustloff 

İkinci dünya savaşının başlamasıyla, Eylül 1939’dan 20 Kasım 1940 tarihine kadar Gustloff hastane gemisi olarak hizmet verdi.

Kasım 1940 yılında gemideki tüm tıbbi ekipmanlar söküldü, beyaz renkli yeşil kuşaklı hastane gemisi rengindeki Gustloff tekrar gri askeri gemi rengine boyandı.

Hannibal operasyonunun bir parçası olarak, Kızıl Ordu’nun ilerlemekte olduğu Batı ve Doğu Prusya’da bulunan Alman birliklerinin ve sivil halkın tahliyesiyle görevlendirildi.

Wilhelm Gustloff’un son görevi, Alman mültecileri, teknisyenleri ve askeri personeli Batık Denizi’ndeki Gdyna’dan alarak Kiel’e getirmekti.

Resmi kayıtlara göre gemide 6.500 kişi bulunmaktaydı, ancak birçok sivilin bu kayıtlarda yer almadığı bilinmekteydi.

Bir Alman arşivciye ve Gustloff’tan kurtulmayı başarmış birine göre gemide yaklaşık 5 bini çocuk 9 bin sivil bulunmaktaydı, askeri personel sayısı bin civarındaydı.

Wilhelm Gustloff 

Geminin güvertesinde hava saldırılarına karşı kullanılmak üzere uçak savar füzeleri vardı ve gemide hastane veya tahliye gemisi olduğunu gösterecek bir işaret yoktu.

Alexander Marinesko kumandasındaki Sovyet S-13 denizaltısı Gustloff’u gördü.

Gustloff’un yanında ona eşlik eden bir hücumbot olması, gemide herhangi bir işaret bulunmaması, güvertesinde silah bulundurması, vb. sebeplerle Gustloff askeri gemi olarak düşünüldü ve 3 torpido ile vuruldu.

Aslında dört torpido atılmıştı ama biri yanlış ateşlemem sebebiyle Sovyet askerleri tarafından imha edildi.

Gemide bulunan filikalardan sadece bir tanesi denize indirilebildi, Baltık denizi normalde bu mevsimde 4 derece olurdu, ancak o gece -18 ila -10 derece arasındaydı ve denizin üzerinde buz kütleleri yüzüyordu.

Wilhelm Gustloff 

Ölümlerin çoğu torpidolar yüzünden ve buz gibi Baltık denizi sularında boğulmalardan kaynaklandı. İlk panik sırasında insanların birbirini ezmesi, düşmesi, yuvarlanması sonucunda da büyük kayıplar yaşandı.

Alman kuvvetleri 1.252 kişiyi kurtardı, ne yazık ki bunların büyük çoğunluğu erkeklerdi. Çocuk ve kadınlar kurtulmayı başaramamıştı. Kaptanların son ana kadar gemide kaldığı söylenir ancak geminin dört kaptanı da hayatta kalmıştır.

Tahmini olarak gemide bulunan 10.600 kişinin 9.400’ü ölmüştür.

Gustloff’u batıran aynı S-13 denizaltısı 10 gün sonra başka bir Alman gemisini daha batırmış, o olayda da 3.000 kişi ölmüştür.

Sovyetler geminin SS subaylarını taşıdığı yönünde propaganda yapmış, gemiyi vuran S-13 kaptanının önce rütbelerini sökmüş, sonra itibarını iade etmiştir. 1990 yılında Gobaçov, ölmüş olan S-13 kaptanına Sovyet Kahramanlık Madalyası vermiştir.

Günter Grass, 2003 yılında The New York Times tarafından basılan röportajında; Wilhelm Gustloff trajedisi bir savaş suçudur, korkunç bir olaydır, ancak savaşın bir sonucudur, savaşın korkunç bir sonucudur…” demiştir.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir