Yüzde 10 Zam

Sana YÜZDE 10 ZAM yapmadılar mı?

Herşey bir soruyla başladı? Sana Yüzde 10 Zam yapmadılar mı?

Bir varmışşş bir yokmuşş. Adını unuttuğumuz güzel şirketlerimizden birisi bir yabancı şirkete satılınca adamlar gemi gemi dolaşmış ne derdiniz var ey deniz insanları demiş. Bizimkilerde demiş ki dolar uçtu  gitti azizim bizim maaşlar Türk Lirası olduğu için devede kulak kaldı.

Şirket yetkilileri dönmüş ofislerine. Bir internet meeting patlatmışlar. Sonra hops diye maili atıvermişler.

Filo Kaptanlıklarının Dikkatine; Eylül 2018 tarihiden geçerli olmak üzere şirketimizde çalışan tüm personele %10 zam yapılmıştır.

Mailinden hemen önce 3.931 TL alan Usta Gemici, Yağcı ve Kamarot arkadaşlar sevinmişler. 1 Eylül Dolar Kuru 6.70, yani maaşları 586 USD. Zam sonrası 4.324 TL yani 645 USD.

Hemen peşinden Reis, Fiter, Aşçı sevinmiş, onların da 4.402 TL olan maaşı 4.842 TL olmuş. Tam tamına 65,9 USD zam yapılmış.

Eylül 2018 de yoksulluk sınırı 6.167 lira hesaplandı onu da not edelim.

Zabitlerde durur mu? Onlar da sevinmişler tabii.. 8043 TL maaş alıyorlarmış o günün şartlarında. Az para mı? 1.200 USD. Kendi kendilerine söylenip durmuşlar, ulan 1.000 tonluk kosterdeki vardiya tutma belgesi olmayan gemici benden çok alıyor demişler. Sonra düşünmüşler.. Ama bizim gemiler Türkiye’ye çok uğruyor. Türk kumanyası oluyor. Ailenle sevdiklerinle iletişimin kopmuyor..

Ama 2.ler, Baş mühendisler, Kaptanlar öyle mi? Onlar tabii ki sevinmemişler. Yahu güzel kardeşim bizim ehliyetimize sahip diğer şirketlerdeki arkadaşlarımız 8bin dolar-10bin dolar-12 bin dolar maaş alıyor. Senin verdiğin 13.263 TL 1.979 USD yapıyor. Böyle aileyle iletişim mi olur? Benim 3 ayda aldığımı başka şirketler 1 ayda veriyor. 2 ayda aileme kalıyor demişler.

Sonra bir SMS gelmiş : )

2.ler, Baş Mühendisler ve Kaptanlara 2.kez %10 zam müjdelenmiş. Ama nasıl olduysa bu gizli SMS’i ilk duyan diğer personel olmuş. Gemide sesler yükselmeye başlamış. 2.lerin maaşları bu çılgın zam ile aylık tamı tamına 2.394 USD olmuş : )

Ve bir soru peydah olmuş. Sana Yüzde 10 Zam yapmadılar mı?

Her gün sosyal medya üzerinden yazıştığımız kişi sayısı 1000’leri internet sitemizi günlük ziyaret eden kişi sayısı da 50.000leri bulunca bi yerlerde bir terslik olsa haklı olarak ilk bizim kulağımız duyuyor. Her duyduğuna inananlardan değiliz tabii ki..

Aynı şirketin aynı gemisinde çalışan 2 kişi ile yazışırken birisi kumanya kötü der, diğeri böyle kumanyayı biz evimizde yemiyoruz, çeşit çeşit kahvaltılıklar var der. Bu gayet normal çünkü damak tadı zevk işi ama maaş öyle mi. Kimse az’a çok, çok’a az diyemez.

İyi kötü artık hepimiz hangi şirketin ne kadar maaş verdiğini biliyoruz. Her iyi şirketin kendine göre cazibesi var. Eskiden askerlik çok değiştirirdi kıstası. Yabancı bayraklı gemiler daha fazla maaş vermesi gerekirken askerlik tecili yüzünden arz-talep dengesi bozuldu yabancı bayrak maaşları daha düşük kaldı bir dönem.

Şimdi düşük maaş vermek için bahaneler bitmiyor.

 • Ama bizim gemide kumanya çok iyi
 • Ama bizim gemilerde internet var, televizyon çekiyor, kamaralar güzel
 • Ama bizim gemiler Türkiye’ye çok uğruyor. Türk kumanyası oluyor. Ailenle sevdiklerinle iletişimin kopmuyor.
 • Bizim şirkette çalışanlar çok çabuk karaya geçiyor
 • Bizim şirkette 4.kaptan var 3.kaptanlara çok iş düşmüyor
 • Sigorta var
 • Sendika var
 • Makine unmanned. Kamaranda gece gündüz alarm çalıyor : )
 • Kamarot var bizde
 • Su var su : ) öyle demeyin olmayan şirket de gördü bu gözler.

 

İşin özü bu liste uzar gider. Sizde dilerseniz yazının altına bugüne kadar duyduklarınızı ekleyerek bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kimi suçlayalım bilemiyoruz. Şirketin de bir kabahati yok. Zam yapmaya niyetlenmişler ortalık karışmış. Hiç yapmasalar kimsenin sesi çıkmıyormuş.

Karadakilerin USD/EURO cinsinden maaş alıp, gemide çalışanların TL cinsinden maaş aldığı firmalar da varmış…

İşin hakkı %100 zam yapılmasıdır fakat bunca yıl 3 kuruş maaşla bu firmada çalışan arkadaşlar da belki kumanyasını seviyordur belki de internete girmeyi.

Yorumlarınıza.

Benzer yazılar

5 Yorum

 1. Bilirkişi

  Size duyumlarla hareket etmeyin tavsiyesinde bulunayım;

  Zanna uyarsanız zan altında kalırsınız Allah muhafaza 😉

  Hâlbuki hakikat zannettiğinizden farklı olabilir.

  Burada bahsettiğiniz Firma kendi kategorisinde en yüksek ücreti veren, doğum, ölüm, özel sağlık ve evlenme gibi yardımlarda bulunan ve her yıl düzenli ücret artışı yapan yegâne firmalardan biridir. Diğer standart ve olması gerekenleri saymıyorum. Zaten yukarıda oldukça bahsetmişsiniz ama eksik kalmış dahaları da var.. ögrenmek isterseniz kapıları herkese açıktır zaten kimseyi kimseden ayırt etmezler..

  Ayrıca ihtiyaç sahibi birçok çalışanının çocuklarının okul veya hastane masrafını karşılamakla kalmayan bu güzide firma bunu öyle bir ustalıkla yapar ki yardım eli uzanan hiçbir çalışanı rencide etmeden dahi sessizce bu işi yürütür. Bu nedenle Insan buradan Emekli olurlar. Nadir görürsünüz dimi aynı denizcilik şirketinden emekli olanı 🙂

  Ücret artışına gelince;
  2015 Ocak % 12, Eylül % 10
  2016 Ocak % 14
  2017 Ocak % 12

  2018 Ocak % 15, Eylül % 10, Kasım % 10
  2019 Ocak enflasyon + %1 yazılı taahhütlü ( Şuan için % 26)
  Görüyorsunuz ki sistematik olarak ücretlere düzeltmeler yapıyor. Dünyanın hiçbir yerin bir anda ücretlere % 50 -80 zam yapılmaz.
  Ancak yukarıdan da anlaşılacağı üzere yapılan her zammın üzerine yeni yapılan zam ile 2018 -2019 arasında şirket, % 50 zam yapmış olmaktadır. ki ekonomik şartlar gereği dahası da yapılabilecektir.
  Örnek verecek olur isek 2019 başında şuan ki kur ile çıplak Kaptan ücreti aylık net 5.200 USD olacaktır. (buna izin-ikramiye, ve bonus dahil değildir.) bu da yakın sefer TR piyasa ortalamasıdır.
  Samimi iseniz bunlardan da bahsederseniz.

  Şimdi olur da bu yorumu da paylaşır iseniz memmun olurum.

  Böylece;

  Bahse konu firmadan de-portation almış ve gittiği firmalarda gemisini karaya oturtmuş/ yolda bırakmış ve ilk fırsatta da hemen firmasından kaçmış olan kişilerin ağızlarının salyaları ile bu güzel sitede algı yaratmamış olursunuz.

  Yanıt
 2. OpenBox

  @Bilirkişi Bahsettiğimiz şirket Euro üzerinden para kazanıyor ancak denizde çalışanlarına TL üzerinden maaş veriyorsa o yıllık zamlar bir lütuf değil haktır.

  Bunun dışında gemi yaşam standartları bakımından ve sağladığı sosyal ekonomik yardımlar ile Türkiye’de en iyi olarak bilinen denizcilik şirketlerinden bile daha iyidir .

  Keşke Dümen Suyu sitesinde bu şirket hakkında maaşlar ve gemileri hakkında bir yazı yazılsa…

  Yanıt
 3. Kahraman Kaya

  Eğer firma kurumsal bir firma olmuşsa düzenli olarak zam yapar. Fakat piyasada o kadar çok firma varki bir çoğunda iş için giymeye ayakkabı yok, tulum yok,eldiven yok. Gemideki kaptanlar şirket yalakası sadece kendi çıkarını düşünür. Gemide malzeme varsa da adamına göre muamele eder. Gelen tayfaların çoğu acemidir. Onlarda vardiya tutma can kurtarma sertifikasını almak için 6 sabretmek ister. Sabredene helal olsun diyelim

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir